İmsakiye Nedir?
İmsakiye, Ramazan ayında illere ve ilçelere göre imsak zamanını yerel saat uygulamasına göre gösteren, kişilerin namaz, oruç ve iftar vakitlerine daha kolay ulaşabilmesini sağlayan bir çizelgedir. İmsak vakti her il için farklıdır ve Ramazan ayı boyunca bu vakitler değişiklik göstermektedir. İmsakiye, Ramazan ayında kullanılan bir baskı ürünüdür. İl ve ilçelerin sahur ve iftar vakitleri ile ilgili bilgi vermek amacıyla bastırılmaktadır. İmsakiyeler imsak vaktini yerel saat doğrultusunda gösterdiği için her ile göre ayrı ayrı imsakiye baskısı yapılmaktadır.

İmsakiye tasarımları müşteri ya da grafik tasarımcı tarafından özel olarak hazırlanabileceği gibi hazır olarak ta tercih edilebilir. İmsakiye baskısı tercih eden kurum ya da kişiler kendi beğenileri doğrultusunda imsakiye tasarımının üzerinde değişiklikler yaptırabilir. İmsakiye tasarımları kişi ve kurumlara göre farklılık gösterebildiği gibi bütün imsakiye tasarımlarında farklı ve özgün bir bakış açısı bulunmaktadır. Tasarımlara dair imsakiye üzerinde firmaya ya da şahsa özel bir reklam yer alırken bazı imsakiye tasarımlarında ise gündeme dair önemli içeriklere yer verilebilmektedir. İmsakiye baskı ürünleri, tasarım konusunda geniş seçenek ağı sunmaktadır. Fakat imsakiye üzerinde yer verilecek görsellerin yanı sıra eklenmesi gereken belli başlı bilgiler vardır. Bunlar:

İmsak: Orucun başladığı saattir. Diyanet takvimi doğrultusunda imsak vakti ile sabah namazı vakti aynı saattir.

Güneş: Güneşin doğuş vaktidir.

Öğle: Öğle ezanının okunacağı vakittir.

İkindi: İkindi ezanının okunacağı vakittir.

Akşam: Akşam ezanının okunma vaktidir. Bu vakit Ramazan ayında aynı zamanda iftar vakti olarak geçmektedir. Yılın hangi döneminde olursa olsun tutulan kaza oruçları ve Ramazan oruçları için bu vakit iftar vakti olarak geçmektedir.

Yatsı: Yatsı ezanının okunacağı vakittir.

Bu 5 vakit imsakiye üzerinde mutlaka yer almalıdır. Bu vakitler her geçen gün değişmektedir. Özellikle Ramazan ayı içerisinde kullanılan imsakiyelerde sahur ve iftar vakitlerinin illere göre belirtilmesi gerekmektedir.